پد سینه چیست؟>

پد سینه چیست؟

  • 14 مرداد 1402

پد سینه از جمله ملزومات دوران شیردهی است که می‌تواند از نشت شیر جلوگیری کند. خانم‌ها طی هفته‌های اول زایمان خود با نشت شیر مواجه می‌شوند.

پد سینه از جمله ملزومات دوران شیردهی است که می‌تواند از نشت شیر جلوگیری کند. خانم‌ها طی هفته‌های اول زایمان خود با نشت شیر مواجه می‌شوند و این امر به دلیل تنظیم نبودن تغذیه کودک و شیر مادر است. در ادامه این نوشتار به بررسی کاربرد پد سینه و نکات بسیار مهم خرید آن‌ها خواهیم پرداخت. تا انتها ما را همراهی کنید.

پد سینه چیست؟

پرسشی که امکان دارد ذهن شما را نیز به خود مشغول کرده باشد این است که پد سینه چیست؟ استفاده از پدها را می‌توان راهکارهای بسیار عالی برای رعایت بهداشت در دوران شیردهی دانست که می‌تواند سلامت سینه‌های شما را نیز تأمین سازد. طی ماه‌های اول شیردهی خانم‌ها با مشکلات متعددی مواجه هستند که به طور مختصر شامل مرطوب شدن و نشت شیر می‌شوند. پس از 3 الی 4 ماه این شرایط بهبود خواهد یافت؛ اما طی‌ کردن آن ممکن است برای هر کسی سخت و طاقت‌ فرسا باشد.

پد سینه با قابلیت‌های بی‌ نظیر خود به ‌عنوان نوعی پوشش شناخته می‌شود که عمدتا با استفاده از کامپوزیت‌ها و یا پارچه‌های خاصی تولید می‌گردد. محل قرارگیری این پدها بین لباس زیر و نوک سینه است تا به ‌این ‌ترتیب مانع از نشت شیر شد. این پدها شیر را جذب می‌کنند و از کثیف ‌شدن و یا خیس شدن لباس‌های جلوگیری می‌نمایند؛ به همین جهت استفاده از آن‌ها در ماه‌های اول شیردهی اهمیت بسیار زیادی دارد. این امر را می‌توان به ‌عنوان دلیل استفاده از پد سینه نیز بیان کرد.

بهترین زمان برای استفاده از پد شیردهی

تولید بیش از اندازه شیر موجب نشت آن می‌شود و باید از بروز چنین شرایطی پیشگیری کرد. طی ماه‌های اول بارداری به دلیل تنظیم نبودن میزان تغذیه کودک و شیر مادر به طور مکرر شاهد نشت شیر خواهید بود. پس از گذشت چند ماه و تنظیم ‌شدن تغذیه کودک و شیر مادر نشت شیر نیز متوقف خواهد شد. در این بازه زمانی لازم است از پد شیردهی استفاده کنید تا در ادامه با مشکل خاصی مواجه نشوید. بهترین زمان برای استفاده از پدهای شیردهی شامل موارد زیر می‌شوند:

·       هفته‌های اول زایمان ماه‌های پایانی بارداری

·       بازه‌های زمانی خاصی که کنار کودک خود نیستید.

·       زمانی که تولید شیر بیش از اندازه معمول باشد.

·       هنگام خوابیدن

·       طی برقراری رابطه جنسی

·       هنگامی که احساس درد و ناراحتی در قسمت نوک سینه‌های خود دارید.

مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از پد سینه

استفاده از پد سینه مزیت‌های قابل ‌توجهی برای شما به همراه دارد و تنها محدود به جلوگیری از نشت شیر در دوران شیردهی نمی‌شود. این مزایا به ‌صورت زیر هستند و هرکدام اهمیت بسیار زیادی دارند.

بهبود ظاهری سینه 

همان گونه که می‌دانید سینه‌ها به دلیل شیردهی بسیار با عارضه‌هایی همچون افتادگی مواجه می‌شوند. پدهای سینه به ‌عنوان نوعی بالشتک خاص این قابلیت را دارند تا سینه‌های شما را در حالتی ایده ‌آل قرار داده و به این طریق مانع از افتادگی این اندام‌ها شوند.

تسکین هرگونه حساسیت 

عموم خانم‌هایی که دوران شیردهی را پشت سر می‌گذارند ممکن است با حساس شدن نوک سینه‌های خود مواجه شوند. برای بهبود این شرایط لازم است نوک سینه بر روی لباس زیر شما سایش نداشته باشد. پد سینه گزینه‌ای بسیار عالی است تا بتوانید محیط مناسبی را میان لباس زیر و نوک سینه‌های خود ایجاد کنید و از هرگونه سایش جلوگیری شود. در راستای خرید این پدها و خرید سوتین لازم است حتما از طریق فروشگاه‌های معتبر اقدام کنید.

انواع پد سینه

با توجه ‌به نیاز بسیاری که برای پد سینه وجود دارد می‌توان شاهد مدل‌های متنوعی از این محصولات بود که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. به‌ طورکلی انواع پد سینه شامل موارد زیر می‌شوند.

پد  سینه یکبار مصرف

پدهای یکبار مصرف قابلیت استفاده مجدد را ندارند و برای تولید آن‌ها از پوشش‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. این پدها ویژگی‌های خاص خود را دارند و هنگام استفاده نیز می‌توان متوجه ساختار چسبناک آن‌ها شد. پدهای یکبار مصرف به ‌موجب برخورداری از این ویژگی به‌ راحتی بر روی سوتین چسبیده و جدا نمی‌شوند. همچنین زمانی که متوجه مرطوب شدن آن‌ها شدید می‌توانید به آسانی پد را جدا کرده و از پد دیگری استفاده کنید.

پد سینه چند بار مصرف

همان گونه که از نام آن پیداست می‌توان آن را چندین بار مورداستفاده قرار داد. برای تولید این پدها برخلاف پدهای یکبار مصرف از پارچه استفاده می‌شود. شما قادرید این پدها را شستشو دهید؛ چرا که از قابلیت شستشو برخوردار بوده و دوام و ماندگاری قابل ‌توجهی دارند. علاوه بر این به دلیل استفاده از پارچه‌هایی که الیاف طبیعی دارند می‌توانید شرایط لازم برای تنفس بهتر پوست، گردش هوا و تهویه سینه‌های خود فراهم سازید. این پدها به دلیل قابل ‌استفاده بودن در بازه‌های زمانی مختلف مقرون ‌به ‌صرفه هستند. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که نشت شیر بسیار زیادی دارند ما به شما خرید پد سینه چندبار مصرف را پیشنهاد می‌دهیم.

پد سینه سیلیکونی

ساختار این پدها به‌گونه‌ای است که به پوست سینه می‌چسبند و این به دلیل جنس نازک و چسبناک آن‌ها است. شما برای استفاده از این پدها نیازی به سوتین شیردهی و یا هر سوتین دیگری ندارید. نکته‌ای که بایستی درباره عملکرد این پدها بدانید این است که قابلیت جذب شیر را ندارند. این پدها با وارد کردن فشار به نوک سینه مانع از نشت شیر می‌شوند و انتخابی عالی برای زمانی هستند که در مهمانی حضور دارید.

پد هیدروژل

از دیگر پدهای سینه می‌توان به پد هیدروژل اشاره کرد که می‌تواند به بهبود زخم‌های نوک سینه و کاهش درد آن‌ها کمک کند. تولیدکنندگان پدهای شیردهی برای تولید این محصولات از بالشتک‌های خاصی استفاده می‌کنند که علاوه بر محافظت از سینه‌ها موجب خنک ‌شدن آن‌ها نیز می‌شوند. این پدها می‌توانند در نقش کیسه‌های یخ ظاهر شده و با متصل ‌شدن به سینه‌ها زمینه‌های بهبود و تسکین زخم‌ها و دردهای سینه را فراهم سازند. برای نگهداری از این پدها لازم است نکات بسیار مهمی را رعایت کنید تا بتوانید مجددا از آن‌ها استفاده کنید.

پدهای سینه بامبو

پد سینه بامبو با استفاده از پارچه‌هایی نرم ساخته می‌شود که می‌توانند هوای موجود را مطبوع ساخته و به این طریق مانع از التهاب و یا تحریک پوست شما شوند. لازم به ذکر است که این پدها قابل شستشو بوده و قدرت بالایی برای جذب شیر دارند.

نحوه استفاده از پد شیردهی

در راستای نحوه استفاده از پد شیردهی باید بگوییم، این پدها باید طی مراحل خاصی مورداستفاده قرار گیرند. مراحل نصب پد سینه به ‌صورت زیر هستند:

·       ابتدا سطح پوست خود را کاملا تمیز کنید. برای این کار می‌توانید از شوینده‌های ملایم و یا پارچه‌های تمیز و مرطوب کمک بگیرید.

·       افرادی که در ناحیه نوک سینه خود دچار التهاب و یا سوزش هستند لازم است قبل از قرار دادن پد سینه از کرم‌های لانولین استفاده کنند.

·       در گام بعد لازم است سوتین خود را بپوشید.

·       پس از پوشیدن سوتین نوبت به خارج ساختن پد از بسته ‌بندی ن آن و برداشتن برچسب پد می رسد.

·       در گام بعد بایستی پد را به‌ گونه‌ای روی سینه خود قرار دهید که تمام سطح نوک سینه را بپوشاند.

نحوه برداشتن پد سینه

حال که با چگونگی قراردادن پد سینه آشنا شدید قصد داریم تا به بررسی نحوه برداشتن آن‌ها نیز بپردازیم. نحوه برداشتن آن به‌صورت زیر است:

·       پد را به ‌آرامی از نوک سینه خود جدا کنید تا دچار التهاب و یا سوزش نشود. توصیه داریم اگر پد به نوک سینه چسبیده است ابتدا آن را مرطوب کنید.

·       پس از برداشتن پد بایستی بخش‌های مختلف سینه خود را به طور کامل تمیز کنید. توجه داشته باشید باقی‌ ماندن رطوبت و یا شیرخشک شده بر روی سینه می‌تواند زمینه ‌ساز عفونت سینه‌های شما شود.

افرادی که از پدهای چندبار مصرف استفاده می‌کنند لازم است پس از هر بار استفاده پد موردنظر را شستشو دهند؛ زیرا موجب جذب میکروب خواهند شد.

نکات مهم خرید پد سینه

برای خرید پد سینه لازم است نکات بسیار مهمی را رعایت کنید تا خریدی متناسب با نیازهای خود انجام دهید. این نکات به‌صورت زیر هستند.

بررسی جنس پد 

یکی از نکات بسیار مهمی که لازم است برای خرید پد سینه به آن توجه داشته باشید جنس این پدها است. در حال حاضر پدهای شیردهی را در جنس‌های متفاوتی تولید می‌کنند؛ اما بهترین آن‌ها پنبه، ابریشم و کتان است. این پدها قدرت جذب فوق ‌العاده‌ای دارند و مانع از ایجاد حساسیت در ناحیه می‌شوند.

بررسی میزان عبور جریان هوا از پدها 

لازم به ذکر است جنس لایه بیرونی پدهای سینه باید از پلاستیک باشد. استفاده از پلاستیک مزیت‌های قابل ‌توجهی به همراه دارد. این پلاستیک‌ها مانع از عبور رطوبت می‌شوند و بایستی بتوانند تهویه مناسبی را برای سینه فراهم سازند. این تهویه میزان رطوبت سینه را کاهش داده و به این طریق سلامت سینه‌های شما را فراهم می‌سازند. علاوه بر این از ابتلا به بیماری‌های پوستی و قارچی پیشگیری کرده و موجب رعایت بهداشت فردی در زمان شیردهی می‌شود.

بررسی شکل ظاهری و اندازه پدهای شیردهی 

پدهای سینه را باید باتوجه‌ به اندازه سینه‌های خود انتخاب کنید تا هنگام استفاده با مشکل خاصی مواجه نشوید. پدهایی که متناسب با سایز سینه‌های شما نیستند می‌توانند تأثیرات منفی بسیار زیادی بر شکل ظاهری سینه داشته باشند.

بررسی قدرت جذب 

پدها دارای ضخامت متفاوتی هستند و باید هنگام بررسی قدرت جذب آن‌ها، به میزان ترشحات سینه خود توجه داشته باشید. باتوجه ‌به این موضوع توصیه داریم در انتخاب این محصولات دقت کنید. فراموش نکنید که نشت شیر طی شب بیشتر از روز است و این امر به دلیل تغذیه نوزاد در طول روز خواهد بود. پدهایی را انتخاب کنید که قدرت جذب بالایی در شب داشته باشند و بتوانند نیازمندی‌های شما به بهترین شکل ممکن برآورده سازند.

کلام آخر

باتوجه‌به مطالبی که گفته شد می‌توان گفت پد سینه قابلیت جلوگیری از نشت شیر را دارد. این پدها می‌توانند سلامت سینه‌های شما را تأمین سازند و به ‌این‌ ترتیب مانع از التهاب و یا بیماری‌های پوستی شوند. پدها انواع مختلفی دارند و شما باید طبق نیاز خود آن‌ها را خریداری کنید.